História školy

Základná škola, Slnečná 168/28 , Námestovo je najmladšou školou v okrese Námestovo.

Vznikla v roku 1996. Kolektív pedagogických zamestnancov musel popri iných povinnostiach priložiť ruku k dielu pri dokončovacích prácach. Začiatky výučby boli problémové. Zápasili sme s nedostatkom učebníc, učebných pomôcok a základného vybavenia. Len vďaka ochotným sponzorom sme mohli skvalitniť vyučovací proces novými učebnými pomôckami.

Dokončovacie práce vo výstavbe školy boli realizované v štyroch etapách. Najskôr bola otvorená hlavná budova (súčasná budova II. stupňa) prepojená spojovacou chodbou s telocvičňou.

V druhej etape po takmer roku bola otvorená budova pre triedy 1. - 4. ročníka. Otvorením tejto budovy sa skončilo dvojzmenné vyučovanie.

V novembri 1997 sa otvorila školská jedáleň. Žiaci školy dokončením ďalšej etapy získali vlastné stravovacie zariadenie. Dovtedy sme využívali možnosť stravovania v blízkej materskej škole.

Vstupná časť budovy školy bola dokončená v roku 2002. S vybudovaným športového areálu na jar v roku 2004 sa skončila posledná etapa.

Postupne sme zriadili špeciálne učebne, ktoré škole dovtedy chýbali. Využili sme pomoc aj rodičovského združenia. Pribudla audiovizuálna, biologická, fyzikálno-chemická, geografická, jazyková a počítačová učebňa.

V roku 2010 škola prešla obnovou, pri ktorej dostala farebnejší vzhľad. S využitím dotácie EÚ sa znížila tepelná náročnosť budovy oteplením a výmenou okien. Škola získala aj dve učebne vybavené interaktívnou tabuľou a počítačmi - ďalšiu počítačovú a jazykovú. Športový areál bol zmenený na moderný multifunkčný areál. Trávnaté futbalové ihrisko s antukovou dráhou bolo prebudované na dve ihriská s umelým povrchom (tenisové a volejbalové) a futbalové ihrisko s umelou trávou, pred ktorými sa nachádza bežecká dráha s umelým povrchom.

Výmena škrídle na 4 blokoch sa realizovala z prostriedkov MŠ SR, v roku 2016 blok A a F (vstup a 1.stupeň), v roku 2019 blok C a E (telocvična a 2. stupeň) a taktiež aj oprava strechy v bloku D (spojovacia chodba). Rekonštrucia strechy posledného bloku B (školská jedáleň) v roku 2021 bola financovaná z prostriedkov Mesta Námestova.

V školskej jedáleni v roku 2018 z rozpočtu Mesta Námestova bola obnovená vzduchotechnika, inštalovaním digestorov, výmenou rozvodov a vložením rekuperačnej jednotky do odvetrávania.

Z prostriedkov EÚ sme získali v roku 2020 ďalšie vybavenie odborných učební a školskej knižnice. K tabletovej učebni, pribudla nová učebňa IKT (notebook). Obnovili sme aj starú učebňu informatiky (nové PC), biológie a techniky (pracovné stoly). K vyučovaniu biológie, chémie a techniky pribudlo aj množstvo nových učebných pomôcok. Modernizáciou prešla aj školská knižnica (PC, knižničný softvér) s obnovou knižničhého fondu. Ku knižnici sme pridali aj študovňu.

Silnou stránkou je kvalifikovanosť pedagogických zamestnancov. V súčasnosti sa škola vyprofilovala na modernú inštitúciu s kvalitnou prácou vo výchovno-vzdelávacom procese aj  v mimoškolských aktivitách a projektoch.

Slnečná 168/28

Školská jedáleň: